Testy na prawo jazdy: w jakich sytuacjach przydaje się ASR

Po najnowszej aktualizacji bazy pytań egzaminacyjnych do testów na prawo jazdy trafiło kilka pytań odnoszących się do zagadnień czysto technicznych.

Przypomnijmy, że na egzaminach teoretyczych na prawo jazdy pojawiło się ponad 400 nowych pytań. Najnowszą bazę pytań jako pierwsze opublikowało zdamyto.com.

Do czego służy ASR?

Jedno z najnowszych pytań egzaminacyjnych:

W której z wymienionych niebezpiecznych sytuacji na drodze najlepiej sprawdzi się pojazd wyposażony w tzw. ASR, czyli układ zapobiegający poślizgowi kół napędzanych podczas ruszania?

A W sytuacji zjeżdżania ze wzniesienia drogą o dużym natężeniu ruchu.

B W sytuacji konieczności wjeżdżania na wzniesienie.

C W sytuacji gwałtownego ruszania na śliskiej nawierzchni.

System kontroli trakcjiASR (ang. Acceleration slip regulation) jest zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem).

Pośrednio systemy takie mogą wpływać również na polepszenie właściwości trakcyjnych pojazdu podczas ruchu w zakręcie. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h) ale budowane są też wersje działające dla całego zakresu prędkości. Jest kolejnym, po systemie ABS, podwyższającym bezpieczeństwo czynne. Działanie systemu wpływa także na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. System ten wykorzystuje elementy systemu ABS. Może również wykorzystywać inne elementy, jak jednostkę sterującą pracą silnika.

Jak to działa?

W chwili gdy jednostka sterująca rozpozna poślizg któregoś z kół lub osi , następuje zmniejszenie ich prędkości. Może ono być realizowane na różne sposoby: np przez wykorzystanie hamulców - jedno lub kilka  z kół zostaje przyhamowane, automatyczne ujęcie gazu (spada moc silnika), zmiana zapłonu lub jego całkowite wyłączenie i odcięcie dopływu paliwa do silnika, 

Nowe pytania już dostępne w testach na prawo jazdy zdamyto

 

Image: