Testy na prawo jazdy: pytanie na którym wykłada się 40% kursantów

Problematycznym okazuje się pytanie o właściwy poziom oleju silnikowego. Niby proste, a jednak aż ok 40 procent kursantów podaję niewłaściwą odpowiedź:

testy na prawo jazdy
W którym miejscu wskaźnika bagnetowego, powinien znajdować się ślad oleju, aby oznaczało to, że jego poziom jest nieprawidłowy?
A. Powyżej znaku „MAX”.
B. Pomiędzy znakami „MIN” i „MAX”.
C. Niewiele powyżej znaku „MIN”

Jaka jest według Ciebie poprawna odpowiedź na to pytanie? Pytanie znajduje się oczywiście w oficjalnej puli pytań wchodzących w skład testów na prawo jazdy.

Niewłaściwy - a więc zarówno za niski jak i za wyskoki poziom oleju silnikowego jest szkodliwy dla jednostki napędowej. Jego prawidłowy poziom wcale nie musi zawierać się idealnie pomiędzy znacznikami „min” i „max” wskaźnika bagnetowego (czy jak go tam zwał). Wystarczy, że ślad oleju będzie widoczny gdzieś pomiędzy tymi znacznikami, oczywiście może to być poziom „niewiele powyżej minimum”.

Nieprawidłowym wskazaniem jest poziom przekraczający wskazanie „max”. Oznaczać to może na przykład przedostawanie się paliwa, czy płynu chłodzącego do układu smarowania silnika – stąd wzrost poziomu oleju. Sytuacja zwiększonego poziomu oleju może być bardzo groźna dla silnika, grożąc ponadnormatywnym wzrostem ciśnienia oleju, a to z kolei może prowadzić po prostu do jego mechanicznego uszkodzenia (np poprzez rozszczelnienie głowicy). Zatem odpowiedź prawidłowa na to pytanie brzmi: Powyżej znaku „MAX”.

Pełną oficjalną i aktualną bazę pytań znajdziesz na zdamyto.com.

Image: