Nowe uprawnienia na kategorię B prawa jazdy

Prawo jazdy kat. B czekają kolejne zmiany. Już od 22 grudnia tego roku posiadacze tej kategorii uprawnień zyskają możliwość kierowania nowym pojazdem zarezerwowanym do tej pory dla kategorii A prawa jazdy, a nie jest to motocykl, bowiem uprawnienia do kierowania nim zostały nadane już dawno.

Testy na prawo jazdy czeka mały lifting

Część pytań z testów na prawo jazdy trzeba będzie z bazy egzaminacyjnej usunąć, bowiem przestaną przystawać do obowiązujących przepisów prawa drogowego. Taka sytuacja miała już miejsce 1 października, kiedy wskutek zmian w kodeksie drogowych z testów na prawo jazdy musiało zniknąć część pytań.

Zmiana w prawie do jazdy

Do dziś posiadając prawo jazdy kategorii B możesz kierować min samochodem osobowym i motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm sześć. Ostatnia w tym roku zmiana kodeksu drogowego spowoduje, że dodatkowo będzie można kierować trójkołowcem, do tej pory zarezerwowanego dla kategorii A prawa jazdy. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 22 grudnia tego roku. W sam raz na sezon motocyklowy 2019.

Uzyskanie nowych uprawnień do kierowania nowym typem pojazdów oczywiście nie wymaga ponownego zdawania testów na prawo jazdy ani egzaminu praktycznego. Nowe uprawnienia dostaniemy automatycznie.

 

 

Image: