Korytarz życia w testach na prawo jazdy?

Ministerstwo infrastruktury chce poszerzenia bazy pytań stosowanych na egzamiach teoretycznych. W testach na prawo jazdy powinny pojawić się nowe pytania dotyczące pierwszej pomocy.

Ministerstwo chce nowych pytań w testach na prawo jazdy

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przyznaje:

Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy 

Niestety, my przyznajemy ministrowi rację. Wielu dzisiejszych kierowców nie potrafi zachować się w sytuacji nadjeżdżania pojazdu uprzywilejowanego. Dźwięk syreny karetki pogotowia wywołuje u nich paraliż lub panikę, a jedynym sposobem przepuszczenia karetki jest nagłe (i niestety ostre) hamownie, a przecież umożliwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu nie oznacza zawsze konieczność zatrzymania się. Czasem po prostu wystarczy zjechać mu z drogi, zwolnić czy zjechać do prawej krawędzi jezdni.

Pomysł nowych pytań w testach na prawo jazdy podoba się Łucjanowi Górskiemu, egzaminatorowi nadzorującemu z Wrocławskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W wypowiedzi dla Gazety Wrocławskiej powiedział:

W pełni zgadzam się z tym, że takie pytania powinny się na egzaminie teoretycznym znaleźć. Tu właśnie jest zadanie dla szkół jazdy, by uczyć przyszłych kierowców, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych, gdy pojazd uprzywilejowany jest na drodze. Ważne, by kierowca wtedy nie tracił głowy.

Kiedy w testach na prawo jazdy pojawią się nowe pytania? Jeszcze nie wiadomo.

Testy na prawo jazdy takie jak na egzaminie.

Image: