Fakty i mity o testach na prawo jazdy

Egzamin teoretyczny – jak każdy egzamin – obrósł dziesiątkami mitów. Niestworzone historie przekazywane z ust do ust bardzo często powstają z niewiedzy zdających, często jednak są tworzone i podsycane przez nieuczciwych wydawców.

Poniżej kilka popularniejszych żyjących własnym życiem historii dotyczących testów na prawo jazdy i egzaminu teoretycznego.

Testy na prawo jazdy to ponad 4 tysiące pytań

Mit.  Ile ich jest naprawdę? Baza egzaminacyjna liczy ponad  3 tysiące pytań, ale na pewno nie ma ich przeszło 4 tysięcy. Poniżej oficjalne stanowisko ministerstwa wydane przed największym rozszerzeniem  bazy egzaminacyjnej o ponad 400 nowych pytań.

testy  na prawo jazdy
Ile jest pytań w testach na prawo jazdy?

Baza egzaminacyjna jest niejawna

Ilość pytań stosowanych w testach na prawo jazdy jak i ich treść jest dziś zupełnie jawna. Wszystkie pytania stosowane w testach na prawo jazdy są w pełni jawne. Podstawą prawną jest art. 51, ust. 2b ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z nim „pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw transportu oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym stanowią informację publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.”

Nie może być więc mowy o tajności testów na prawo jazdy.

Testy na prawo jazdy za darmo

W sieci można znaleźć darmowe testy na prawo jazdy. Płytka z testami na prawo jazdy jaką otrzymują przyszli kierowcy  nie zawsze spełnia ich oczekiwania, co zmusza ich do szukania testów online.

Niepodważalną zaletą takich rozwiązań jest możliwość nauki testów na prawo jazdy na każdym urządzeniu – przy założeniu oczywiście, że usługodawca udostępnia testy na prawo jazdy na stronie obsługującej urządzenia mobilne, co nie jest wcale takie oczywiste. Koszt dostępu do bazy online nie jest wielki, jednak przy odrobinie wysiłku można znaleźć testy na prawo jazdy zupełnie za darmo niestety jednak zawsze takie zbiory pytań mają swoje ograniczenia: gromadzenie wrażliwych danych osobowych, emisja reklam, często takie bazy pytań są niepełne i obarczone wieloma błędami.

Zdamyto.com oferuje darmowy egzamin próbny działający z wykorzystaniem kompletnej oficjalnej bazy pytań egzaminacyjnych. Warto więc spróbować swoich sił przed egzaminem, a jeśli zajdzie konieczność – wykupić dostęp do trybu nauki.

Testy na prawo jazdy to podchwytliwe pytania

Nie do końca fakt. Obecna baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy jest jawna. Kursanci często popełniają błąd, doszukując się haczyków w każdym pytaniu, a najczęściej jest ono prostsze, niż mogłoby się wydawać. Jednym słowem osoby zdające egzamin przekombinowują, śpieszą się, czytają pytania niedokładnie. Pamiętaj, że testy krążące na płytach, chomikach czy amatorskich stronach nie zawsze są tożsame z prawdziwą bazą pytań egzaminacyjnych. Zdarza się, że do niektórych popularnych serwisów internetowych trafiają pytania innych kategorii niż ta, z której zdajesz egzamin.

Statystyki testów na prawo jazdy pokazują, że najtrudniejsze pytania z testów na prawo jazdy to te… najprostsze, odnoszące się do podstawa prawa drogowego.

Przed egzaminem lepiej nie rozwiązywać testu próbnego

Nieprawda. Przed rozwiązaniem testu egzaminacyjnego system WORD daje możliwość rozwiązania testu próbnego. Ten test  jest dla Was a nie dla WORD-u i nie ma wpływu na egzamin państwowy. Jego zadaniem jest zapoznanie Was z działaniem systemu egzaminacyjnego. Krąży pogłoska że system egzaminacyjny WORD w teście próbnym „bada” przygotowanie zdającego i na podstawie udzielanych odpowiedzi szykuje dla taki zestaw aby zdający egzamin uwalił.

 

W zdaniu egzaminy na prawo jazdy z pewnością nie przeszkodzi dobre przygotowanie merytorczne oraz zapoznanie się z całą bazą pytań. Przed przed zapisaniem się na egzamin teoretyczny dobrze jest być przekonanym o własnej wiedzy a nie liczenie na łut szczęścia.

Powodzenia na teorii

Image: